Álarcos amandia
LEÍRÁS
Ugyan az álarcos amandina tollazata nem olyan színjátszó, mint a legtöbb díszpintyé, pompázatos mintázata, világos barna színe a fekete maszkkal és oldalsávokkal, a fehér far, a korallvörös lábak, és a narancsszínű viaszszerű csőr feltűnő kontrasztot mutat a gouldok, papagájamandinák, vagy más színpompás pintyek között.
VISELKEDÉS
Az álarcos amandina az egyik legbékésebb és legbarátságosabb fűpinty. Probléma nélkül együtt tartható rácsosszárnyú asztrildokkal, gould amandinákkal, ceresz asztrildokkal, kákapintyekkel, és még többféle kisebb asztrildfajjal is. Viselkedésében leginkább a gouldokhoz hasonlít.
A kalitkában, vagy a röpdében mindig biztosítsunk számukra nagy fonott fészket, vagy faodút, mivel szeretnek benn aludni. Ha reggel benézünk a röpdébe, elsőként a fényes sárga csőröket pillantjuk meg, ahogy kikukucskálnak a fészekből.
Gyorsan repülnek, hajlamosak a pánikra, ezért ajánlatos éjszakai világítást működtetni. Az odúk nagyban csökkentik az éjszakai repkedések esélyét.

NEMEK MEGKÜLÖNBÖZTETÉSE
Legkönnyebben úgy tudjuk megkülönböztetni a nemeket, ha beteszünk két madarat egy költőkalitkába, és ha tojást találunk, akkor van köztük egy tojó, ha szemes tojást találunk, akkor megvan a pár. A hím csendes, trombitaszerű hívóhangot tud adni, és egy kis táncot is tud járni, de nagyon félénken énekel. Néha a hímeken egy kicsit nagyobb és világosabb az álarc és a csőr, de nem mindig.
Gyakran nehézségbe ütközik két madarat párba állítani. Jobb, ha 8-12 színes gyűrűvel jelölt madarat teszünk egy röpdébe, és figyeljük a párba állás jeleit. Aztán kivesszük a párokat. Miután párba álltak, a köztük kialakult kötelék nagyon erős.
TÁPLÁLÉK
Az alap pinty magkeverékből mindig álljon előttük. Minden nap kaphatnak csíráztatott magvakat és tojásos lágyeleséget (főtt tojás a héjával, és 1 evőkanál RichLife Vionate©, 1 teáskanál japán köles, meg 1 teáskanál CFA tojásonként). Hetente kétszer kapjanak liszt-, vagy viaszkukacot, kivéve, amikor nevelnek, olyankor naponta. Hetente háromszor adjunk nekik zöldeleséget, és kétszer fürtös kölest. Szépia, és homok vagy grit legyen minden kalitkában és röpdében.
KÖLTÉS
Álarcos amandinát költtethetünk röpdében, vagy kalitkában is. A tenyészkalitka optimális esetben 60cm mély, 60 cm magas, 120cm hosszú, és 5 oldalról zárt. 14 órán át biztosítsunk világosságot. Tehetünk be növényeket is, de üresen is hagyhatjuk. Rakjunk be egy 13x13x13-as faodút, és két nagyméretű fonott pinty fészket. A kalitkában lehet mesterséges lombozatot is elhelyezni, ilyenkor elképzelhető, hogy ide építik a fészküket.
Finom füvet biztosítsunk fészekanyagnak. Bármilyen füvet használhatunk, csak puha legyen. Megpróbálhatjuk a kókuszrostot is, de a madarak könnyen beleakadhatnak.
4-6 tojást tojnak, és 13-16 nap után kelnek ki a fiókák. 3 hét múlva repülnek ki. Hasonlítanak a szülőkhöz, csak tompább a színezetük és sötétszürke a csőrük. Hagyjuk még 3-4 hétig együtt őket, csak aztán válasszuk el a fiatalokat. Ugyan a szülők nem bántják őket, de ezzel elkerülhetjük, hogy a költőkalitka túlzsúfolt legyen
|