Szalmavida (Vidua fischeri)
Szalmavida élőhelye és elterjedési területe
Dél-Etiópiában és Szomáliától délre egészen Tanzániáig előfordul. A tövises bozótos szavannákat lakja. A földön keresgéli főleg magokból és rovarokból álló eleségét.
Leírása
A Szalmavida hím hossza 12 cm. Nászruhában eléri a 34 cm. melyet március elejétől kb. 7 hónapig visel. A homlok és a fejtető barnás-sárgásbarna, a pofa oldalak, az áll, a hátsó feji és felső oldalak maradék részei feketék. A felső farkfedők és a farktollak feketés-barnák keskeny homokbarna szegélyekkel. A farktollak felső részén a szegélyek szélesebbek. A középső 4 farktoll legfeljebb 22 cm. hosszú. Ez nagyban függ a madár életkorától (1 éves korban 17 – 18 cm.) szalmaszálhoz hasonlítanak, kerémfehérek, nagyon keskeny zászlókkal. A zászlók ülő helyzetben a test alá görbülnek , így a madár oldalnézetből a fogyó holdhoz hasonlít. A test alsó része fehéres, a mellen és szárnyoldalon rozsdabarna elmosódások vannak. A csőr és lábak pirosak, a szemek sötétbarnák. Nyugalmi állapotban a tollazata hasonló a tojóéhoz. A Szalmavida tojó (és a hím nyugalmi ruhában) világos barnán és feketés-barnán csíkozott, a csíkok a fejen pirosas-barnák, alul pedig fehéres barnák. A csőr és a lábak pirosak. A fiatal madarak hasonlítanak a tojóhoz, de csőrük-lábuk barnás és tollazatuk világosabb árnyalatú.
Viselkedése
Hívóhangja éles „zit” kiáltás, de „trrr” hangja is van, mellyel rekedtesen hívogat. Éneke nagyon változatos , helyenként kifejezetten szépen trillázó, csivitelő és fuvolázó. A motívumok nagy részét a gazdamadártól vette át. A Szalmavida fészekparazita és poligám. Az Uraeginthus ianthinogaster ( Ibolyás asztrild ) költési időszaka alatt (ápr.- júl. ) általában egy hím társaságában kis csapatot alkotva 3 – 6 tojó található. A hímek násztánc során függőlegesen le-fel szállnak, miközben hangos kiáltásokat hallatnak. Gyakran előfordul, hogy a násztáncot bevezeti egy, a tojók figyelmét felhívó mozgássor, mely során egy kiálló ágba kapaszkodva erősen és ritmikusan rázzák a szárnyaikat, míg a tojók köréje nem telepednek. Ezután kezdődik a nászrepülés.
Szalmavida tartása, tenyésztése
Legalább 5-6 m. hosszú és 2 m. széles 10 mm. lyukbőségű dróthálóval bevont volierben már jól megfér. Télen 20C° körüli hőmérsékletet igényel. A volier fóliával való bevonásával és a védőházikó fűtésével a nappalokat is kint töltheti a belső meleg térbe való bejutás állandó biztosításával. Nagyon békés, nyugodt madara a voliernek, kistermetű egzotákkal összerakható. A Szalmavida Szaporítása, tenyésztése nem ismert. Elérhető szakirodalom nem írt le esetet. Gazdamadara ( U. ianthinogaster ) is nehezen szaporodik fogságban, így valószínű, hogy nem sikerült szaporodásra bírni e fajt sem. Nálam a tojók még egyszer sem tojtak. Az importálás nehézkes, kevés egyed érkezik hazánkba és általában az sem tenyésztőnél köt ki. Etetése megegyezik a dominikánus vidáéval, azzal az eltéréssel, hogy az állati eledel-kiegészítésnél több lisztkukacot és a hangyabábot kell adnunk a lágyeleségbe, mivel azt előszeretettel fogyasztják.
 Szalmavida pár. Tenyésztő: Eszteró Lajos
A vidák tartását egyre több madarász próbálja ki, de többnyire egy idő után felhagy vele. Valahol ez érthető is hiszen a gazdasági jelentőségük minimális, tartásuk csak ráfizetéses lehet, hiszen az elhelyezésük komoly beruházást igényel. Kimondottan nagy helyen tarthatjuk, és sűrű szövésű ( 10 x 10 mm. ) drótháló kell nekik. Nem tarthatók papagájnak készült helyen, mert könnyen kiszöknek belőle, illetve egy belső elhelyezésű hálót kell még alkalmazni, ami komoly költségnövelő tényező. Még a kiállításokon is sűrű drótozatu volierben kell elhelyezni, mert az lesz a vége ami vagy tizenöt éve Bácsalmáson velem is megtörtént. - A helyi egyesület kiállításán vettem részt Paradicsomvida kollekcióval. Egy elég sűrűnek látszó rácsozatú volierben helyeztük el a négy madarat. Egész nap jól viselték a látogatók kíváncsi pillantásait, nyugodtak voltak, mint jómagam is, hiszen a látogatók a volierhez csoportosulva csodálták a különleges, addig még nem látott madarakat. Zárás után a vacsora kellős közepén jött egy helybéli rendező, hogy menjek gyorsan, mert a kiállítási terem tele van a hosszúfarkú madarakkal a volier meg üres. Szerencsére a sötétben röpke két óra alatt begyűjtöttük a szabadon szárnyaló és természetesen a terem legmagasabb pontján megpihenő vidákat. A kalitkákban, volierekben viszont a papagájok óriási rikácsolása kisérte küzdelmünket. - Később a hasonló incidensek elkerülésére beszereztem egy 10 mm. sűrűségű drótból készült voliert, melyen már nem tudtak kibújni és így kellemetlenkedni. E fajoknál nagyon kell vigyázni, ugyanis jó helyzetfelismerők és a legkisebb rést is megtalálva könnyen megszöknek a kezünk mellett. Nagyságukhoz és hosszú farkukhoz képest remek röptű minden fajuk, villámgyorsan tudnak irányt váltani. Ha kedvük tartja bátran átszállnak egy 8 cm. -es nyíláson is.
Forrás:www.idre.hu |