Acélkék vidapinty (Vidua hypocherina)
Magyar neve: Acélkék vidapinty vagy Hosszúfarkú atlaszpinty Latin:Vidua hypocherina (Verreaux,J & Verreaux,E, 1856) Német: Glanzwitwe Angol: Steel-blue Whydah, Steely-blue Pin-tailed Whydah Dán: Langhalet Atlaskfinke Spanyol: Viuda Azul Finn: Kiiltoleski Francia: Veuve métallique, Veuve combassou Olasz: Vedova azzuro acciaio, Vedova bluacciaio Lengyel: Wdówka szafirowa Cseh: Vdovka modrá, Vdovka modravá Holland: Langstaart-staalvink Alfajok : nincs

Az előző részekben egy kivételével már ismertettem a hosszúfarkú vidapintyek fajait. A most következő egy igazi különlegesség, melyet tudatosan a legvégére hagytam, hogy a sorozat olvasójának ez a csemege maradjon meg mielőtt a rövidebb farkúak, avagy az atlaszpintyek leírására kerülne a sor. Ezen kívül az is - e besorolást indokolta, hogy kinézetre az Atlaszpintyekre hasonlít viszont megkülönbözteti tőlük a 4 középső farktoll, mely olyan hosszú, mint a többi vidáé. Miért is ez a kivételezés? Talán mert színe, ritkasága, egyben védettsége indokolja a sorozatban - e kiemelést. Igaz hazánkban tudtommal még nem jutott hozzá senki, de évekkel ezelőtt túl a déli határon a Vajdaságban Senta városában láttam meg egy területi kiállítás alkalmával. Ezen a kiállításon tapasztaltam először azt, hogy a rendezők odafigyeltek arra, hogy hogyan kell ezeket a fajokat bemutatni, úgy hogy azok farktollainak épsége megmaradjon és szépsége teljes értékű legyen. Bizony nagyon lehangoló látvány, ha a kiállított vidának a farka töredezett, zilált, vagy a toll zászlójának ágai nem kapcsolódnak össze. Az egész madár szépségét és rendkívüli látványosságát teheti tönkre egy gondatlan elhelyezés. Sajnos itthon, már többször tapasztaltam, hogy a vidák fajait egzotáknak való kis standard kalitban mutatták be, ezzel lerontva azt az esztétikumot és harmóniát, amit a jól elhelyezett madár látványa nyújtani tud. A szállításukra használatos hordkalit is eltérő az általában megszokottaktól. Legjobb az elsötétíthető, a magasságánál meghosszabbított alakú, mert így a rúdon ülő madarak farktollainak épen maradása biztosítva van. A kiállításokon elhelyezni, viszont volierben érdemes, ekkor mutatja igazi szépségét, mozgásának, repülésének kecsességét. Ritkasága ellenére COM standard leírása van, de 2001 óta vörös listás faj tartása, tenyésztése engedélyhez kötött.
Acélkék vidapinty leírása
A nászruhás hím 26 cm. egyébként a tojóhoz hasonlóan 12 cm. hosszú. Teste teljes egészében fekete lilás-kékes fénnyel. Szárnyainak alsó boltozata fehér színű. Az evezőtollak és a rövid farktollak szélei keskenyen fehérrel szegettek. Hosszú farktollai ülő állapotban teljesen fedik egymást egynek látszanak. A csőr pirossas-fehér, a szemek sötétbarnák, lábai szürkék. A hím nyugalmi ruhában a tojóhoz hasonlít. Hívóhangja nagyon éles, szinte fülsértően hangos. Éneke kellemesen csicsergő, fuvolázó. A tojó a "Vidua macroura" tojójához hasonlít, azzal a különbséggel, hogy itt a csőr szarubarna, a madár alsó része nem barnás, hanem fehér.
Élőhelye
Kelet-Afrika 1400 m. magas területeinek tövisbozótos, szavannás részei, de megtalálható kultur területeken is. Etiópiától, Szomálián át Tanzániában is megtalálhatók.
|
 |
Életmódja
Fészekparazita, megfigyelések szerint fehér tojásait egyesével az Estrilda erythronotos fészkébe rakja. E faj is kis csapatokban kóborol. Gyakran van atlaszpintyek és amarant fajok társaságában. Sokat tartózkodik a talajon, ahol a vidákra jellemző hátraugrással keresgéli magokból, kevés rovarból álló eleségét. Begyvizsgálatok alkalmával a fűfélék magjai és azok csírázott formálya több mint 70 % ban volt jelen, a rovar 25 % - os és egyéb növényi részek mellett.
Tartása, tenyésztése
Tartása megegyezik a dominikánus vidáéval, de védettsége miatt ritkán találkozhatunk vele. Takarmányozása az egzotákéval azonos, de csíráztatott magokból többet kíván, mint a többi egzota. Nyugodt, a többi hasonló nagyságú madarakkal megfér. Tenyészteni Európában még nem sikerült. A 80 -as évek közepén vadon befogott példányait külföldi kiállításokon még lehetett látni. Jelenleg egyre ritkábban tűnik fel ez a faj.
Forrás:www.idre.hu |